SHARES
Share on FacebookShareShare on TwitterTweet

Cu mai puțin de o săptămână înaintea debutului oficial al Evenimentului Sportiv al Orașului Brașov – Brașov Cup 2015, organizatorii competiției au efectuat, la sediul Clubului Sportiv Colțea 1920 Brașov, tragerea la sorți a grupelor pentru categoriile din prima perioadă de turneu (13 – 16 august): 2003 (11vs11), 2004, 2005, 2006, 2007 și 2008.

 


2003
La categoria 2003 (11vs11) fiind doar 7 echipe înscrise în competiție, organizatorii au decis ca să se facă o singură grupă, în care se va juca fiecare cu fiecare, o singură dată, iar la final se va întocmi un clasament.

Grupa A
1. CS Colțea 1920 Brașov
2. Juniorul 2014 București
3. Dacia Unirea Brăila
4. CSS Brașovia
5. Lokomotiv Sofia 1 (Bulgaria)
6. Lokomotiv Sofia 2 (Bulgaria)
7. FC Dinamo București

2004
Dacă la 2003 (11vs11) s-au înscris 7 echipe, categoria 2004 va avea la start 21 de formații, ce vor împărțite în 3 grupe x 5 echipe si 1 grupa de 6 echipe, după cum urmează:


Grupa A
1. CSS Dinicu Golescu Câmpulung Muscel
2. CSCT Buiucani (Rep. Moldova)
3. ACS Juniorul Suceava
4. FC Dinamo București
5. CS Colțea 1920 Brașov White

Grupa B
1. LPS Slatina
2. Chernomorets Balchik (Bulgaria)
3. Luceafărul Constanța
4. FC Inter Pitești 09
5. CSS Brașovia
6. Sport Team Bucuresti


Grupa C
1. CSM Ploiești
2. CSS Șoimii Buzău
3. AS harman
4. CS Hidro Vâlcea
5. CS Colțea 1920 Brașov Black

Grupa D
1. Delta Tulcea
2. CSM Rm. Vâlcea
3. Juniorul 2014 București
4. Sepsi OSK Sf. Gheorghe
5. FC Brașov

Primele 2 clasate din fiecare grupă vor merge în fazele eliminatorii, iar celelalte vor juca partide de clasament.

2005
O competiție foarte aprigă va fi și la 2005, unde sunt prezente 29 de echipe, ce au fost repartizate în 5 grupe x 5 formații și 1 grupă x 4 formații, după cum urmează:

Grupa A
1. Juniorul 2014 București
2. ACS United Soccer București
3. LPS Piatra Neamț
4. CSM Rm. Vâlcea
5. CSS Brașovia

Grupa B
1. Santos București
2. FC Dinamo București Roșu
3. FK Uzhorod (Ucraina)
4. Fortuna Minsk (Belarus)
5. CS Colțea 1920 Brașov White

Grupa C
1. Academia Sport Team București
2. FC Dinamo București Alb
3. Academia Gheorghe Hagi
4. CSCT Buiucani (Rep. Moldova)
5. Junior Brașov

Grupa D
1. Inițial București Alb
2. Sepsi OSK Sf. Gheorghe
3. CSS Slatina
4. CS Colțea 1920 Brașov Red
5. FC Brașov 1

Grupa E
1. LPS Mircea Eliade București
2. Inițial București Albastru
3. CSS Șoimii Sibiu
4. ACS Steagu Roșu Brașov
5. CS Colțea 1920 Brașov Black

Grupa F
1. AS Dan Chilom București
2. Bodea Sport Chișinău (Rep. Moldova)
3. Pajura Huși
4. FC Brașov 2

La sfarsitul fazei grupelor, in grupele cu 5 echipe se va elimina rezultatul cu ultima clasata si se va face clasament in 4 echipe. Câștigătoarele grupelor și cele mai bune 2 locuri 2 se vor califica în sfeturile de finală, iar celelalte grupări vor juca meciuri de clasament. Locurile 5 din grupele A, B, C, D si E vor juca intr-un sistem pentru locurile 25-29.

2006
La grupa 2006, cele 16 formații au fost împărțite, în urma tragerii la sorți, în 2 grupe de câte 8 echipe fiecare:

Grupa A
1. AS Didi Junior Iași
2. CS Hidro Vâlcea
3. Sepsi OSK Sf. Gheorghe
4. Chernomorets Balchik (Bulgaria)
5. Pandurii Tg. Jiu
6. CS Colțea 1920 Brașov White
7. CS Colțea 1920 Brașov Red

Grupa B
1. Viitorul Argeș
2. Sport 4 All Covasna
3. CSS Slatina
4. CSM Rm. Sărat
5. CS Colțea 1920 Brașov Black
6. FC Brașov
7. Bucegi Râșnov

Primele două clasate se vor califica în fazele eliminatorii, iar celelalte vor juca meciuri pentru clasament.

2007
La grupa 2007 s-au înscris 15 echipe, ce au fost dispuse în 3 grupe x 5 formații fiecare:

Grupa A
1. Petrolul 95 Ploiești
2. CSS Șoimii Sibiu
3. FC Voluntari 1
4. CS Colțea 1920 Brașov White
5. CSM Codlea

Grupa B
1. Viitorul Argeș
2. ACS Speranța Tg. Mureș
3. Dunav Ruse (Bulgaria)
4. FC Dinamo București
5. CS Colțea 1920 Brașov Red

Grupa C
1. Sporting Năvodari
2. FC Voluntari 2
3. Juniorul 2014 București
4. FC Brașov
5. CS Colțea 1920 Brașov Black

Locurile 1 și 2 din grupe plus cele mai bune 2 locuri 3 se vor califica în sfeturile de finală, iar celelalte echipe vor avea stabilite meciuri de clasament.

2008
Cei mai mici dintre participanți, cei de la 2008, au fost împărțiți în 3 grupe x 6 echipe fiecare și 1 grupă a 5 echipe:

Grupa A
1. CS Luceafărul 2010 Cluj-Napoca
2. AFC Odorheiu Secuiesc 1
3. Kinder București 2
4. FC Oltul Făgăraș
5. FC Brașov 1

Grupa B
1. CSCT Buiucani (Rep. Moldova)
2. Sepsi OSK Sf. Gheorghe
3. Kinder București 1
4. Luceafărul Constanța
5. CS Colțea 1920 Brașov Black
6. FC Brașov 2

Grupa C
1. Juniorul 2014 București 1
2. FC Dinamo București
3. CFR 1907 Cluj
4. Junior Brașov
5. CS Colțea 1920 Brașov White

Grupa D
1. ACS United Soccer București
2. FK Miercurea Ciuc
3. Regal Atletico Madrid București
4. FK Zinedin Uzhorod (Ucraina)
5. CS Colțea 1920 Brașov Red
6. Bucegi Râșnov


Primele patru clasate din fiecare grupă merg în optimi, iar celelalte formații au programate meciuri de clasament.

Programul meciurilor pentru fiecare categorie în parte va fi afișat, în următoarele zile, pe site-ul oficial al competiției, www.brasovcup.ro. Rugăm antrenorii care sunt cu mai multe grupe la turneu să ne contacteze pentru a face modificările la program, în așa fel încât să nu se suprapună niciun meci.
Tragerea la sorți a fost efectuată de președintele comitetului de organizare al Brașov Cup 2015, Ciprian Jurubescu, care a fost ajutat de un alt membru al staff-ului de organizare, Alin Nițan, dar și de fostul mare fotbalist de la Steaua, Ionuț Pârvu.
Evenimentul Sportiv al Orașului Brașov – Brașov Cup 2015 este organizat împreună cu Primăria Brașov și Direcția Sport și Tineret a Municipiului Brașov și îi are ca parteneri pe Grădina Zoologică Brașov și Poliția Locală a Municipiului Brașov.